Historia

Fabryka Kosmetyków „POLLENA-EWA” S.A. szczyci się ponad dziewięćdziesięcioletnią tradycją w produkcji kosmetyków. Jej produkty kojarzone są z wysoką jakością,  w niczym nie ustępującą porównywalnym kosmetykom uznanych, zachodnich firm oraz są cenione przez klientów od wielu. W dokumentach zakładowych jako datę powstania firmy zapisano rok 1919, kiedy to dwaj łódzcy przedsiębiorcy: Hugo Güttel i Józef Wójtowicz założyli w centrum miasta Łodzi małą fabryczkę wyrobów kosmetycznych. Rozpoczęła ona działalność od  produkcji mydeł i wód kolońskich (m.in. najsłynniejszego polskiego kosmetyku  wody toaletowej „Prastara”), poszerzając wkrótce swoją ofertę o pudry, szampony, emalie do paznokci. W roku 1939, znana powszechnie pod nazwą PIXIN, była jedyną znaczącą wytwórnią kosmetyków w regionie łódzkim, produkującą m.in. 17 gatunków mydła toaletowego — wazelinowe, glicerynowe, liliowe, lanolinowe, dziegciowe, ORO, mydło do golenia PIXIN, pudry ORO, liliowy, rococo. Od 1951 roku była własnością państwa i funkcjonowała pod nazwą Fabryka Kosmetyków „Ewa”. Dwadzieścia lat później fabryka weszła w skład Zjednoczenia Przemysłu Chemicznego „Pollena” i uzyskała nazwę „POLLENA-EWA”, z którą funkcjonuje do dzisiaj.Pierwsze powojenne produkty fabryki to: mydło toaletowe, proszki i mydła do prania, a dalej mydła do golenia i proszki do zębów. Mając tak szeroki i bardzo poszukiwany  w ówczesnych czasach asortyment, niemal natychmiast zajęła ważne miejsce w polskim przemyśle kosmetycznym. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła produkcję płynnych szamponów na bazie naturalnych wyciągów ziołowych, które do dziś stanowią mocną pozycję na liście jej wyrobów. Drugim „hitem” przedsiębiorstwa były lakiery i emalie do paznokci, które kilkakrotnie zdobywały złote medale i wyróżnienia na różnego rodzaju imprezach wystawienniczych.

W latach 90-tych państwowe przedsiębiorstwo F.K. „POLLENA-EWA” zostało przekształcone  w pracowniczą Spółkę Akcyjną i w dniu 24.08.1992r. zostało wpisane do Rejestru Handlowego. W wyniku umowy leasingowej z grudnia 1992r. majątek firmy został  oddany pracownikom do odpłatnego korzystania. W wyniku negocjacji z Ministerstwem Skarbu Państwa w grudniu 1997 roku została zawarta umowa, zgodnie z którą leasing pracowniczy zamieniono na notarialny akt kupna-sprzedaży majątku. „POLLENA-EWA” S.A. przejęła na własność dotychczas użytkowany majątek  dawnego zakładu państwowego i zmieniła swój status – przestała być spółką pracowniczą, stając się prywatną spółką akcyjną. Jako Spółka Akcyjna została zawiązana aktem notarialnym z dnia 19 czerwca 1992r. i zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w dniu 24 sierpnia 1992r.

Firma posiada od 1996r. certyfikat ISO 9001, który jest dowodem na to, że dbając o maksymalne zadowolenie swoich klientów jest gotowa spełniać ich oczekiwania. We wrześniu 1999 roku Spółka została dopuszczona  do obrotu giełdowego, a w dniu 4 listopada 1999r odbyło się pierwsze notowanie jej papierów wartościowych na warszawskim parkiecie.
W połowie 2003r. Spółka pozyskała strategicznego inwestora – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Wejście do Spółki inwestora z pokrewnej branży umożliwiło wykorzystanie potencjału produkcyjnego oraz pozwoliło utrzymać wysoki poziom jakości produkowanych wyrobów i zadowolenia klientów.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. stały się w listopadzie  2012r. jedynym akcjonariuszem i 100% właścicielem F.K.”POLLENA-EWA” S.A.

W styczniu 2013r. na wniosek Spółki Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na zniesienie dematerializacji akcji i tym samym F.K.”POLLENA-EWA”S.A. utraciła status spółki publicznej.

Największą wartość przedsiębiorstwa stanowią znane marki o wieloletniej tradycji, posiadające grono stałych klientów tj. EVA NATURA i  KANION. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz rzetelnemu podejściu do produkcji preparatów pielęgnacyjnych i perfumeryjnych wyroby F.K.”POLLENA-EWA”S.A.  stały się symbolem wysokiej jakości oraz są uznawane za produkty dające poczucie estetyki i piękna.